De vorming Beeldende en Audiovisuele Cultuur (BAC) is de enige kunsttheoretische en kunstbeschouwelijke opleiding van de Westhoek Academie Koksijde. De opleiding bestaat ondertussen 3 jaar en elk jaar groeit de groep die ontdekt hoe je kunst echt leert lezen.
Niet tekenen. Niet schilderen. Kijken, denken en begrijpen.
Je duikt in oude, moderne en hedendaagse kunst. Een Vlaamse Primitief en een hedendaagse video-installatie. Een grafiekje in een museum en een performancekunstenaar op een plein. Je bekijkt schilderkunst, beeldhouwkunst en grafiek, maar ook fotografie, film, installatie en performance.
De lessen zijn rijkelijk geïllustreerd. Er is discussie. Er is diepgang. En elke maand is er Kunsttijd (kader): een lezing gevolgd door een studiereis naar tentoonstellingen, museumcollecties en erfgoedsites. Jaarlijks organiseert de WAK een meerdaagse kunst- en cultuurreis.
Je hoeft geen voorkennis te hebben. Alleen nieuwsgierigheid.
Na 3 jaar ben je geen specialist. Wel een kenner. Iemand die met een scherpe blik en een goed onderbouwde mening deelneemt aan het artistieke en culturele leven. Iemand voor wie een museumbezoek nooit meer hetzelfde is.
Naar kunst kijken is een vak. Foto: © Luc DeWaele
Isabelle Gabriels: “De grote hoeveelheid beeldmateriaal die ik al bekeek, voedt mij. Soms maak ik er gebruik van in mijn eigen werk, of krijg ik zin om een tentoonstelling te bezoeken.”
Marc Brutin: “Ik wist niets af van de kunstwereld. Ik startte met de cursus BAC, omdat ik nieuwsgierig was. Ik vind het heel zinvol om die wereld te leren kennen. Dat gebeurt tijdens de lessen, die oriënterend werken. Maar ook tijdens de talrijke museum-en galeriebezoeken. Je leert een ander aspect van de realiteit kennen.”
Kunstbeschouwing vraagt ‘slow attention’. Annie Hoornaert: “De lessen BAC leren je kijken naar kunst, want kijken naar kunst is iets dat je echt moet leren. De gemiddelde museumbezoeker staat maar 30 seconden voor een kunstwerk. Dat is veel te weinig om een werk op te nemen en te waarderen.”