De periode tussen 1941 en het einde van de jaren 1970 behoort tot de meest bewogen hoofdstukken uit de lokale geschiedenis.
Oorlog, bezetting, bevrijding, heropbouw en uiteindelijk fusies: burgemeesters moesten laveren tussen overleven, besturen en vooruitkijken.
In deze aflevering belichten we een generatie burgemeesters die hun gemeente door uitzonderlijke omstandigheden loodsten
Op zondag 17 augustus 1941 vernam de bevolking van Koksijde dat Firmijn Julien 'Firmin' Dewulf tot burgemeester was benoemd. Zijn voorganger, Gustaf 'Gustaaf' Houtsaeger, was door de bezetter afgezet wegens het overschrijden van de leeftijdsgrens. Dewulf, hotelier en uitbater van hotel-restaurant Atlanta, kreeg meteen een loodzware opdracht.
De oorlog drukte zijn stempel op het dagelijkse bestuur. Vluchtelingen zochten onderdak, het toerisme lag stil en bombardementen maakten slachtoffers. Op 20 september 1941 regende het bommen in en rond het dorp. Een stuk metaal van bijna één kilo doorboorde het dak van de pastorie en belandde in de logeerkamer. De dreiging was nooit ver weg.
Ook het gerucht van een volledige evacuatie van de kust, begin 1944, zorgde voor grote onrust. Dewulf overlegde samen met andere kustburgemeesters bij de gouverneur. Kort daarna inspecteerde veldmaarschalk Rommel de Westkust. In februari 1944 werd Dewulf zelfs opgepakt door de Feldgendarmerie. Pas op 1 maart kwam hij vrij.
Op 9 september 1944 werd Koksijde bevrijd door Canadese troepen. De oorlog had diepe sporen nagelaten: een militair vliegveld, bombardementen, gesloten scholen en verplaatste klassen. Toch begon na 1945 ook een nieuw hoofdstuk. Op 1 januari 1948 werd voor het eerst de benaming 'Vliegplein van Koksijde' officieel aangenomen.
Dewulf zou later, in de jaren 1960 en '70, opnieuw burgemeester worden en bouwen aan een gemeente in volle ontwikkeling: de Onze-Lieve-Vrouw ter Duinenkerk (1958-1965), het sportstadion (start in 1971), het Hoge Blekkerbad (1973), de heraanleg van de zeedijk (1975) en de oprichting van culturele instellingen zoals c.c. Taf Wallet (1975).
...Koksijde tijdens WO II meerdere keren werd gebombardeerd? Op 20 september 1941 vielen er bommen in en rond het dorp. Een brok metaal van bijna 1 kg sloeg toen door het dak van de pastorie.
…burgemeester Firmin Dewulf in februari 1944 werd opgepakt door de Feldgendarmerie en pas na bijna een maand weer werd vrijgelaten?
…het militair vliegveld van Koksijde tijdens de oorlog vooral een oefenterrein was, maar op 11 februari 1942 één dag lang maar liefst 111 Messerschmitts huisvestte – voor operatie Cerberus?